Tao Ya-Lun

Tao Ya-Lun (ur. 1966) urodził się w Taipei na Tajwanie. Otrzymał dyplom BFA na Wydziale Sztuk Pięknych, National Normal University, a następnie uzyskał tytuł magistra w Instytucie Sztuki Plastycznej Narodowego Uniwersytetu Sztuki w Tainan. Sztuki. Obecnie jest profesorem w College of Communication, National Chengchi University. Tao jest pionierem sztuki nowych mediów na Tajwanie, którego praktyka twórcza rozpoczęła się od instalacji obrazu, instalacji dźwięku, instalacji mechanicznych i sztuki światła, a ostatnio przeszedł do sztuki opartej na czasie w formie AR i VR. Swoje inspiracje i tematy czerpie głównie z trendów technologicznych w obecnej erze cyfrowej, które odzwierciedlają to, jak jak istoty ludzkie używają technologii jako środka fizycznego przedłużenia i omawiają percepcję ciała, działanie świadomości i interakcji między wirtualnością a rzeczywistością.
Tao jest laureatem nagrody New Media Art Installation Award w 2018 Contemporary Audio-Visual and New Media Arts Festival (MADATAC) w Madrycie, w Hiszpanii. Był również stypendystą “Taiwan Fellowship Program uruchomiony przez Asian Cultural Council, w ramach którego odwiedził Stany Zjednoczone w ramach wymiany Asian Cultural Council, w ramach którego odwiedził Stany Zjednoczone jako stypendysta. Został zaproszony do bycia artist-in-residency przez Headlands Center for the Arts w San Francisco, Był także sponsorowany przez Hong Kong Arts Development Council jako pierwszy artysta-rezydent w 1a space. Odbył również rezydencję artystyczną w Nordic Institute for Contemporary Art, która jest prestiżowa zarówno dla obrazów cyfrowych, jak i dla sztuk technologicznych. cyfrowych obrazów i sztuki technologicznej. Tao został uhonorowany różnymi nagrodami, wśród których znajduje się pierwsza nagroda w programie stypendialnym Cité Internationale des Arts, Paryż; wybitny absolwent Tainan National University of the Arts; Taipei Prize i Taipei County Prize, które są najbardziej kultowymi nagrodami na tajwańskiej scenie sztuki współczesnej; oraz Tajwanu; oraz Li Chun-Shen Contemporary Painting Award, która reprezentuje ducha azjatyckiego świata sztuki współczesnej. Li Chun-Shen Contemporary Painting Award, która reprezentuje ducha azjatyckiego świata sztuki współczesnej i której był najmłodszym laureatem wszech czasów.

Wandering Ghost No.4

3D digital image, VR, Kinetic installation

Dimensions variable

2020

W Księdze Rodzaju w chrześcijańskim Starym Testamencie zbudowana przez człowieka wieża Babel reprezentowała dążenie ludzkości do osiągnięcia nieba. Ambitne działanie zostało powstrzymane przez Boga, który podzielił ludzkość, sprawiając, że mówili oni różnymi językami. Bez komunikacji plan budowy wieży szybko się nie powiódł i ludzkość rozproszyła się po świecie, nie mogąc już nigdy więcej zbudować drogi do nieba. We współczesnym kontekście językowym Wieża Babel odnosi się również do “utopijnych fantazji”. “Utopia”, etymologicznie rzecz biorąc, odnosi się do “nie-miejsca” i “dobrego miejsca”, paradoksalnie sugerując, że dobre miejsce nigdzie się nie znajduje.

Artysta umieszcza utopijną koncepcję między realem a wirtualem, sugerując, że “wnętrze” tego ogromnego muzeum zbudowane jest na odnalezionej ruinie. W wirtualnej rzeczywistości buduje więc starożytną Wieżę Babel z kamienia, nadając jej historyczny wygląd, natomiast wnętrze jest wysokie, ale puste, z rusztowaniami, które oddają obraz ruiny. Waląca się Wieża Babel kończy się chaotyczną utratą jednolitego języka – metaforą współczesnej humanistyki i kultury. Przypomina to ludziom o ważnych wydarzeniach XXI wieku, takich jak zamachy z 11 września i wszelkie inne działania w imię “sprawiedliwości”, które służą jako współczesne przykłady upadłej Wieży Babel. Rozwój społeczny i postęp opiera się na ludzkich koncepcjach. Historia sama w sobie nie ma końca i stale się powtarza jak pętla sprzężenia zwrotnego. Kiedy współczesna Wieża Babel upada, staje się dla ludzkości przypomnieniem, by zastanowić się, co tak naprawdę oznacza “utopia raz jeszcze”.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies

dowiedz się więcej