Ran Slavin

Twórca filmów, artysta wideo, projektant wizualny i kompozytor dźwięku. Prace Rana Slavina koncentrują się na mediach opartych na czasie oraz wykorzystaniu technologii elektronicznych i cyfrowych do badania dynamiki między fotografią, fikcją, interwencjami cyfrowymi i narracją. W swojej twórczości eksploruje kino, wielokanałowe instalacje dźwiękowe wideo i różne podgatunki muzyczne.

Wybrane festiwale filmowe: POFF Black Nights Film Festival, Camerimage Film Festival, Haifa International Film Festival, AVIFF Cannes Art Film Festival (zdobywca nagrody online), Utopia Film Festival (najlepszy film), Cinema South International Film Festival, nominacja do Akademii (Ophir Awards) ) najlepsza scenografia, Ficci The International Film Festival of Cartagena De Indias, Asian Film Festival Barcelona, ​​10. Cinefantasy International Fantastic Film Festival São Paulo, Brazylia i wiele innych.

Udział w wybranych pokazach artystycznych to mega billboardy w Hongkongu (nagroda za oświetlenie Chin-Niio 2019) Billboardy Times Square New York (Projekty 2018) Mediations Biennale Poland (2017) The Ostrale Biennale / Drezno (2017) CCA Leipzig (2016) The Herzliya Museum of Contemporary Art / Izrael (solo, 2016) The Nicosia Municipal Arts Centre / Cyprus (2015) Hong-gah Museum, Taipei (2014) Kunsthalle / Hannover (2013) Manifesta Satellite events / Belgium (2012), Museum on the Seam / Jerozolima (2012)
Maerzmusik / Berlin (2011) Videoformes / Francja (2010) Petah Tikva Art Museum / Israel (2009) Tel Aviv Art Museum (2009) Netwerk CCA Belgium (solo 2008) Ars Electronica / Linz (wyróżnienie 2007) Liverpool Biennial (2006) Rencontres Internationales Paryż-Madryt-Berlin (2006-2012) Biennale architektury w Wenecji (2004) Transmediale / Berlin
(2003).

Muzyka i nagrania pojawiają się w wytwórniach Crónica / Portugal, False Ind / Tel Aviv, a także ukazały się na Mille Plateaux / Frankfurt-Berlin, Sub Rosa / Belgia, Rail Cables / Manchester, AK Duck / Jerozolima, Earsay / Tel Aviv, Nana Disc / Tel Aviv, Hed Arzi / Tel Aviv, Heart & Crossbones / Tel Aviv.

Pokaz i instalację wideo Rana Slavina WORLD5 składa się z kilku instalacji wideo, dźwiękowych i świetlnych. Razem przedstawiają rozszczepiony obraz, który pojawia się intensywnie i cyklicznie w kilku miejscach jednocześnie. Duża galeria muzeum, której unikalne okna w suficie wpuszczają światło dzienne, została przez artystę zapieczętowana i zaciemniona. W galerii ma miejsce niekończące się migotanie sztucznego światła pochodzącego z podzielonych ekranów, czerwonych linii świetlnych LED, migotań i rozpraszania mgły.

Slavin używa swojego unikalnego języka artystycznego, aby kontemplować znaczenie naszego odłączenia się od czasu naturalnego, przedstawiając przestrzeń i czas technologiczny jako wszechogarniające odzwierciedlenie ery wirtualnej i cyfrowej. Tytuł instalacji współgra ze wspólną klasyfikacją krajów na kraje Pierwszego, Drugiego i Trzeciego Świata według parametrów, takich jak reżim, gospodarka i postęp technologiczny, a także ze znanymi formami nazw świata science-fiction.

WORLD5 to świat wirtualny, którego miejsce jest nieokreślone i którego czas jest poza naturalnym porządkiem. Nie jest już zależne od danego obrotu słońca i ziemi, na podstawie którego określane są 24 godziny na dobę, a także godziny światła i ciemności, aktywności i odpoczynku. WORLD 5 to świat bez przerw, WORLD 24/7, jak Jonathan Crary zatytułował swoją książkę 24/7: Late Capitalism and the Ends of Sleep (2013). Crary utrzymuje, że współczesny kapitalizm wymaga, abyśmy byli czujni, łatwo dostępni dla każdego w dowolnym momencie – przez telefon komórkowy, pocztę lub Skype – i zawsze gotowi do obsługi jednolitego, globalnego biznesu korporacyjnego.

Wystawa przedstawia fragmentaryczny, symultaniczny obraz tego świata poprzez cztery filmy oglądane w dużej galerii, z których każdy jest podzielony na kilka pasków oraz dodatkową instalację – Kiosk, którą można oglądać w innym pomieszczeniu muzeum.

Oglądanie tej migoczącej przestrzeni przypomina wędrowanie po galaktycznym planetarium lub obserwowanie nieznanego celu z pokoju kontrolnego. Obrazy 3D stworzone przez artystę są zakotwiczone w krajobrazach Sci-Fi i estetyce wirtualnych gier i cyfrowych platform internetowych, które zostały przetworzone przy użyciu wielowarstwowych technik edycji obrazu i oprogramowania do efektów specjalnych do postprodukcji.

Widz podróżuje z kamerą przez eksterytorialną cyberprzestrzeń, w której rządzą mechaniczne ciała i stare przedmioty połączone ze znakami symbolicznymi i cyfrowymi. Razem tworzą kosmologiczną fascynację naładowaną mroczną tajemnicą i inspirowaną pokusą i niebezpieczeństwem, pięknem i wyobcowaniem. Ten świat obejmuje gamę od pełni do pustki, od medytacyjnego spokoju po intensywność, od utopii po dystopię.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies

dowiedz się więcej