Ilka Theurich

lka Theurich wystawiała i występowała w różnych krajach i kontekstach. Pracuje na całym świecie jako artystka, trenerka, kuratorka i pedagog szerokiej gamy projektów, w tym dużych wydarzeń, kameralnych przedstawień, publikacji i warsztatów. Jej różnorodny dorobek obejmuje instalacje in-situ, instalacje wideo / dźwiękowe, performansy, rysunki i projekty partycypacyjne w przestrzeni publicznej – które odbywają się zawsze NA ŻYWO.

Jej twórczość kręci się wokół zagadnień performatywnego kontekstu przestrzeni, demokracji poziomej, krytycznej praktyki przestrzennej i polityki przestrzennej. Interesuje się zastosowaniem swojej praktyki społeczno-poetycko-performerskiej jako metodologii w obszarze krytycznej praktyki przestrzennej. Współpracuje i konsultuje konceptualizację i wdrażanie badań w dziedzinie urbanistyki i architektury w oparciu o sztukę performance.

Theurich posiada tytuł magistra sztuki live oraz studiów performatywnych Akademii Teatralnej w Helsinkach w Finlandii, a także tytuł magistra sztuk pięknych na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hanowerze w Niemczech. Na tym samym Uniwersytecie otrzymała również tytuł Meisterschülerin prof. Ulrich Eller

ZAPOMNIANA ETYKA
to jest brutalne – to jest szczere – to jest na żywo
performans Ilki Theurich

Opierając się na idei, że brutalizm był próbą stworzenia architektonicznej etyki, a nie estetyki, że miał mniej wspólnego z materiałami, a więcej ze szczerością – bezkompromisową chęcią opowiedzenia tego tak, jak jest, mówiąc architektonicznie – nowa praca Theurich dla Wenecji odbędzie się NA ŻYWO i będzie UCZCIWA. 

Brutalizm utożsamiany z masywną osobowością i konkretną osobliwością, jet zarówno uwielbiany jak i nienawidzony, rozumiany i potępiany. Ponieważ rutynowo wzywa się do krajowej rozbiórki, pojawiła się rebelia w jej popularności tylko po to, aby oświetlić obecną izolację między polityką a architekturą – relację, która kiedyś stanowiła nieodłączny element naszej tkanki życia. W swoim nowym performansie artystka podważy etykę polityki i architektury. 

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookies

dowiedz się więcej